Zabójcy kreatywności TOP5

W trakcie naszego życia osobistego i zawodowego niejednokrotnie poddawani jesteśmy próbom środowiska i innych ludzi, które wymagają od nas kreatywnego myślenia i działania. W teorii wszystko jest proste – dostosować się do nowej sytuacji i znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, praktyka od teorii leży jednak kilka przystanków dalej. Kiedy wracamy do domu po zmroku i brak już autobusu nocnego, warto być przygotowanym na czekający nas wysiłek, sprawdź więc – co należy robić, aby nie zabić w sobie kondycji – tym razem – tej mentalnej. Przed wami TOP 5 zabójców kreatywnego myślenia, a że kreatywne myślenie jest niesamowicie istotną kwestią – z pewnością już wiesz.

5.Niedopasowanie ról

Niedopasowanie

Kreatywne myślenie – Zabójcy kreatywności: Niedopasowanie ról

Kiedy musisz wykonywać obowiązki, które zupełnie mijają się z twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami, możesz liczyć na ograniczenie kreatywnego myślenia, lub całkowitą jego blokadę. Nie ma się co oszukiwać, każdy z nas ma pewne predyspozycje, które należy wykorzystać i dziedziny, z których orłami nigdy nie będziemy – no chyba, że zależy ci na byciu ORZEŁEM. Kiedy już znajdziesz swoją drogę, nie odpuszczaj – badania wykazują, że najbardziej efektywnym jesteś w momencie zbliżania się do granic swoich możliwości i pod presją (nie stresem). A więc do dzieła, rób to, w czym się sprawdzasz i rób to na 100% – a zachowasz zdolność kreatywnego myślenia i będziesz spełniony.

Rada: Jeśli jeszcze nie znalazłeś swojej pasji, zajęcia w którym jesteś dobry, a czujesz – że robisz coś czego, nie lubisz i źle ci to wychodzi – szukaj dalej! Masz na to mnóstwo czasu.

4.Brak zróżnicowania

Brak zróżnicowania

Kreatywne myślenie – Zabójcy kreatywności: Brak zróżnicowania

Ten podpunkt jest połączony w pewnej części z pojęciem strefy komfortu. W grupach, w których istnieje wiele osób podobnych do nas, czujemy się lepiej i pewniej, jak również bardziej lubimy takie towarzystwo niż tych, od których się mocno różnimy. Nie trudno zatracić się w takim toku myślenia i działania, które może przerodzić się w trwanie w sytuacji, która nie dostarcza nam nowych bodźców – które są niezbędne do rozwoju. Grupy homogeniczne są również o wiele mniej kreatywne w porównaniu do grup o dużym zróżnicowaniu pod względem zainteresowań, poglądów itp.Efekty dyskusji z grupami, które zatraciły zdolność kreatywnego myślenia i są niezdolne polemizować w jakimkolwiek stopniu, zapewne sam/sama znasz z własnego doświadczenia.

Rada: Człowiek pod względem psychicznym i fizycznym potrzebuje nieustannych bodźców by się rozwijać! Próbuj nowych rzeczy, spotykaj się z innymi niż ty ludźmi, czytaj książki, których tematyka teoretycznie nie mogłaby cię zaciekawić, zaskocz swój mózg!

3.Zniechęcenie, brak wzmocnień pozytywnych

Zniechęcenie, depresja

Kreatywne myślenie – Zabójcy kreatywności: Zniechęcenie

Podjąć działanie nie zawsze jest trudno, wręcz przeciwnie – dostarcza nam to dawki energii i dobrego samopoczucia, rozpala motywację i kreatywne myślenie – ale co się dzieje w momencie, gdy potyka nam się noga? Wiele osób, zniechęconych porażką – poddaje się, wpada ze stanu euforycznego w ‚dołek’ psychiczny, blokując kreatywne myślenie. Ludzie kreatywni próbują zarazić innych swoimi pomysłami i czerpią z tego energię – bez ich pozytywnej reakcji, motywacja i kreatywność często umiera.

Rada: Porażki to część sukcesu, często są jego wielokrotnymi poprzednikami, nie przejmuj się nimi – tylko wyciągnij z nich wnioski. Przy okazji zaraź działaniem/pomysłem innych!

2.Zewnętrzne obostrzenia

Obostrzenia klatka

Kreatywne myślenie – Zabójcy kreatywności: Obostrzenia

Zwykle, jeśli sami stawiamy sobie pewne założenia i widełki postępowania, działa to pozytywnie na naszą kreatywność. Sytuacja zmienia się, gdy pojawiają się one z zewnątrz – mają często formę blokującego kreatywność komunikatu, któremu należy się podporządkować. Tego typu obostrzenia zwykle mają negatywny wpływ na kreatywne myślenie i nic dziwnego – jest niemile widziane. Może to być konserwatywny szef, który każe ci przestrzegać zasad od dawna panujących w firmie, bądź grupa stroniąca od nowinek i nowego spojrzenia na daną sprawę. Kreatywny człowiek jest w takiej sytuacji „przygaszony” i czuje się, jakby miał „podcięte skrzydła’.

Rada: Zadaj sobie pytanie, czy nie warto zmienić pracy/grupy, jeśli w tak znaczący sposób blokuje kreatywność?

1.Pesymizm

Pesymizm Wolf

Kreatywne myślenie – Zabójcy kreatywności: Pesymizm

Nie od dziś wiadomo, że to – jak patrzysz na świat – bezpośrednio determinuje twoje w nim funkcjonowanie. Jeśli sam nie wierzysz w swoje możliwości, nie oczekuj tego od innych. Ba! Najlepiej, jeśli nigdy nie będziesz oczekiwał od nikogo tego typu zachowań i nauczysz się czerpać motywację i kreatywność z samego siebie – dostrzegając ich uniwersalność. Nie musisz być najlepszy, największy, najmądrzejszy etc. – nie porównuj się, żyj swoim życiem i nie pozwól, aby stało się ono kopią idola, znajomych bądź wyobrażeń rodziców. Wtedy nie będziesz miał powodów do niepokoju, które skutkują huśtawkami nastrojów, motywacji i kreatywnego myślenia A więc, wiedząc co blokuje kreatywne myślenie – uruchom swoje i działaj!

Sprawdź też:
TOP 10 Ciekawe strony internetowe, o których nie miałeś pojęcia
TOP 10 Ciekawostki psychologiczne cz. I

Źródła:
sciencedirect
www.ncbi.nlm.nih.gov
99u.com
99u.com/workbook/27845/the-benefits-of-sketching-by-hand” title=”99u.com/workbook/27845/the-benefits-of-sketching-by-hand

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz