Strażnicy Galaktyki – 10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć

Niezwykłe postaci, fantastyczne lokacje, epickie bitwy kosmiczne i wspaniała muzyka. Strażnicy Galaktyki święcą obecnie triumfy na ekranach kin całego świata, nie spadając ze szczytów filmowych list przebojów. Myślę, że możemy już mówić o swego rodzaju histerii, modzie na wszystko, co związane jest z tą grupą kosmicznych awanturników. Jeśli wydaje wam się, że jest to film przegięty, balansujący na cienkiej linii między tym, co dopuszczalne, a totalnym absurdem, spójrzcie w poniższą listę 10 rzeczy, których mieliście prawo nie wiedzieć o Strażnikach Galaktyki. Uwierzcie mi, że komiksowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej niesamowita i ekscytująca!

1. Oryginalny skład GotG

GotG Original

Strażnicy Galaktyki z adaptacji Jamesa Gunna, czyli Star LordRocket RaccoonGrootGamora i Drax to załoga jedyna w swoim rodzaju. Barwni, charyzmatyczni i cholernie niebezpieczni, podbili serca milionów widzów, przyćmiewając na moment glorię samych The Avengers. Warto jednak wiedzieć, że ten skład niewiele ma wspólnego z oryginalnym, który pojawił się w 18 numerze Marvel Super Heroes z 1969
roku. Pierwotnie w drużynę kosmicznych awanturników tworzyli:
Vance Astro (Vance Astrovik) – urodzony w Saugerties (stan Nowy Jork), ziemski astronauta, zmodyfikowany genetycznie, by przetrwać trwające całymi wiekami podróże kosmiczne,
Martinex – kosmita o krystalicznej skórze, urodzony na Plutonie. Przedstawiciel genetycznie zmodyfikowanej odnogi rodzaju ludzkiego, sztucznie przystosowanej do życia w surowych warunkach Plutona.
Charlie 27 – kosmiczny ex-policjant z 31 wieku. Jego ciało zostało genetycznie zmodyfikowane, by mógł zaadaptować się do warunków panujących na Jupiterze.
Yondu (Yondu Udonta) – wielki łowca, członek prymitywnego plemienia Zatoan, zamieszkującego Centauri IV. Jego macierzysta planeta była pierwszym miejscem skolonizowanym przez Ziemian.

Strażnicy Galaktyki pierwotnie powołani zostali, by walczyć z obcą rasą zwaną Badoon, która w 3007 roku podbiła niemal całą galaktykę i postanowiła wyrżnąć w pień solidną część rodzaju ludzkiego. Strażnicy okazjonalnie powoływali dwudziestowiecznych bohaterów, takich jak np. Kapitan Ameryka, by walczyli u ich boku.

Załoga Milano, którą właśnie oglądamy na ekranach kin, pojawiła się dopiero w maju 2008 roku w komiksie Guardians of the Galaxy #1 – relaunchu starej serii.

Byli członkowie Strażników Galatyki to: BugIron ManJack FlagMajor VictoryMantisMartyrMoondragonAdam Warlock.

Obecny skład: Agent VenomAngelaCaptain MarvelDrax the DestroyerGamoraGrootRocket RaccoonStar-Lord.

2. Ojciec Petera Quilla aka Star Lorda

GotG J'son

W filmie Jamesa Gunna nie poznajemy ojca Petera Quilla. Owszem, Nova Prime (w tej roli Glenn Close), wspomina, że pochodzenie Star Lorda jest tylko w połowie ziemskie, a pod koniec seansu Yondu (rewelacyjny Michael Rooker) daje nam do zrozumienia, że ojciec Quilla nie należy do przyjemniaczków, jednak wciąż nie dowiadujemy się, kim u licha ów jegomość jest. Zgodnie z originem przyjętym w ramach nowego startu serii o Strażnikach Galaktyki, za spłodzenie Quilla odpowiedzialny jest nie byle kto…

Brodacz z powyższej grafiki to J’son, znany również jako Jason ze Spartaxu, Imperator Spartoi, ojciec Petera Quilla, znanego jako Star Lord. Wystarczy? J’son nie jest przyjemniaczkiem. To typ władcy idealisty, bliski kosmicznemu dyktatorowi. Ideologicznie on i jego syn stoją po dwóch stronach barykady, co często stawia Petera Quilla w pozycji przestępcy ściganego przez system Spartaxu.

3. Rocket Raccoon

GotG Rocket

Now somewhere in the black mountain hills of Dakota / There lived a young boy named Rocky Raccoon, śpiewali Beatlesi w utworze Rocky Raccoon z ich słynnego Białego albumuNow Somewhere In the Black Holes of Sirius Major There Lived a Young Boy Named Rocket Raccoon, brzmiał tytuł pierwszego komiksu, w którym pojawił się nasz futrzasty przyjemniaczek z wielkimi spluwami(Incredible Hulk Vol #271 z maja 1982). Tak jest, twórcy tej postaci, Keith Giffen i Bill Mantlo powołali do życia Rocketa czerpiąc inspirację wprost z utworu legendarnej czwórki z Liverpoolu.

W historii tej Rocket i Niesamowity Hulk starają się zapobiec kradzieży Biblii Gideona, która jest kompendium wszelkiej wiedzy z planety zamieszkiwanej przez szopa. Oczywiście wątek ten również wprost nawiązuje do utworu The Beatles:

Rocky Raccoon checked into his room
Only to find Gideon’s bible
Rocky had come equipped with a gun
To shoot off the legs of his rival

Mamy niemal 100% pewności, że filmowy origin Rocketa będzie zupełnie inny niż ten z komiksu, w którym futrzak był jednym z wielu zmodyfikowanych genetycznie zwierząt strzegących kosmicznego… azylu dla psychicznie chorych. Cóż, razu pewnego obcy postanowili zamienić jeden ze światów w potężny szpital dla wariatów, jednak w pewnym momencie , kiedy skończyły się środki na jego utrzymanie, pozostawili go pod opieką robotów. Podejrzewając, że pacjenci mogą potrzebować żywych kompanów, maszyny uprowadziły kilka gatunków ziemskich zwierząt, a następnie zmodyfikowały je genetycznie, podnosząc ich inteligencje i sprawność. Poźniej było już tylko dziwniej…

4. Tony Stark aka Iron Man członkiem Strażników Galaktyki?

GotG Iron Man

Dokooptowanie Tony’ego Starka aka Iron Mana do Strażników Galaktykizawdzięczamy jednemu z najbardziej rozchwytywanych scenarzystów komiksowych ostatnich lat, Brianowi Michaelowi Bendisowi. Co skłoniło Starka do kosmicznej podróży? Żądza nowej przygody, chęć zmierzenia się z nowym środowiskiem… Jednak za najwiekszy sukces kosmicznego Starka, redakcja Dobogo.pl uważa jego szybki romans z… Gomorą. Właściwie, szybki numerek po pijaku… Tak, oni naprawdę to zrobili.

5. Ronan Oskarżyciel

GotG Ronan

W filmowych Strażnikach Galaktyki Ronan jest złym do szpiku kości psycholem, którego jedynym celem jest totalna anihilacja planety Xandar, będącej siedzibą imperium Nova. W komiksowym wszechświecie nie jest to jednak postać tak oczywista. Ronan, jako Naczelny Oskarżyciel, jest trzecią co do ważności osobistością, rozmiłowanego w podbojach i wojnie, imperium Kree. Jego robota, poza tą wynikająca z tytułu, to reprezentowanie swego ludu i walka w jego imieniu. Parę lat temu stanął nawet u boku Star Lorda w bitwie z kolektywną inteligencją znaną jako Phalanx, która chciała przejąć kontrole nad rasą Kree.

6. Nie tylko I am Groot?

GotG Groot

Tak jest, pierwotnie Groot doskonale radził sobie z artykułowaniem pełnych zdań, a pierwsze słowa, jakie wypowiedział były… groźbą w stronę rodzaju ludzkiego (Tales to Astonish #13 z listopada 1960 roku). Nasz drewniany przyjemniaczek pojawił się na początku lat 60tych, jako jedna z tych szalonych kosmicznych kreatur, które postawiły sobie za punkt honoru pokazać rodzajowi ludzkiemu, gdzie jego miejsce. W sposób charakterystyczny dla komiksowych potworów z tamtych czasów (czyli, drąc się wniebogłosy i dewastując przy tym ulice), przedstawił się jako monarcha z Planety X, który przybył, by uprowadzić całe ziemskie miasteczko w celach naukowych. By sobie to ułatwić, zamienił cały pobliski las w swoją prywatną armię. Jednak sprytny naukowiec Dr Leslie Evans, pokonał dendro-najeźdźcę za pomocą… zmodyfikowanych genetycznie termitów.

W końcu przyszedł rok 2006 i Groot został wskrzeszony, jednak tym razem ze znacznie mniejszym zasobem słów i zdecydowanie bardziej przyjaznym usposobieniem.

7. Knowhere

GotG Knowhere

Jednym z najpiękniejszych momentów filmowych Strażników Galaktyki jest sekwencja, w której załoga Milano wlatuje do ogromnej głowy zawieszonej w przestrzeni kosmicznej. Czerep należał ongiś do potężnej istoty, przedstawiciela boskiej rasy zwanej Celestials. Ów wszechpotężny byt został zdekapitowany podczas jednej z kosmicznych batalii. Mówi się, że miała w tym udział super-broń znana jako Godkiller (o niej przy innej okazji).

W komiksowej rzeczywistości, Knowhere unosi się na samym krańcu wszechświata, gdzie zacierają się definicje czasu i przestrzeni. Po wielu mileniach samotnego lewitowania, zaadaptowana została w końcu na kosmiczny port, swoistą stację tranzytową dla itergalaktycznych podróżników

Knowhere jest również główną bazą Strażników Galaktyki.

8. Cosmo

ggcosmo

I w ten sposób płynnie przechodzimy od Knowhere do Cosmo. W filmie pojawił się on jako jeden z eksponatów w prywatnym muzeum Kolekcjonera i zapewne zaczęliście się wtedy drapać po głowach, zadając sobie pytanie kim, do cholery jest ten pies w kosmicznym skafandrze?. Odpowiedź jest prosta: jedną z najważniejszych postaci w świecie Strażników Galaktyki. O ile w filmie nie oddano mu sprawiedliwości, czyniąc z niego jedynie zabawnie ubranego zwierzaka, o tyle w komiksie ów czworonóg jest administratorem i szefem ochrony Knowhere. Tak, całego Knowhere. Historia Cosmo zaczyna się we wczesnych latach 60tych XX wieku na ziemi, skąd psiak wysłany został w przestrzeń, jako część sowieckiego programu kosmicznego. Zamiast zginąć z braku pożywienia i wody, bądź z powodu wyczerpania się zasobów tlenu, Cosmo doleciał w jakiś sposób na kraniec wszechświata, zyskując przy tym cudowne moce, takie jak telepatia, telekineza i zdolność mówienia w rozmaitych kosmicznych językach.

Obecnie współpracuje ze Strażnikami Galaktyki u boku superbohatera znanego jako Nova (Richard Rider).

9. Kolekcjoner

GotG Collector

Skoro już jesteśmy w Knowhere, skupmy naszą uwagę na tym białowłosym ekscentryku, którego w filmie Jamesa Gunna w brawurowy sposób odgrywa Benicio Del ToroKolekcjoner to również o wiele bardziej interesująca i wielowymiarowa postacią niż mogłoby nam się wydawać. Wiadomym jest, że należy on do najstarszych istot, jakie pojawiły się we wszechświecie. Po tajemniczej śmierci żony, z którą spędził całe milenia, Kolekcjoner oddał się medytacjom, które doprowadziły go do przerażającej konkluzji, że pewnego dnia potężne byty powstaną i zniszczą życie w całym wszechświecie. Ta wizja skłoniła go do założenia jedynej w swoim rodzaju kolekcji, w której postanowił zgromadzić żywe istoty oraz artefakty ze wszystkich galaktyk, by pewnego dnia, kiedy przyjdzie na to czas, móc odbudować zniszczone cywilizacje.

W pewnym momencie misja Kolekcjonera, stała się prawdziwą obsesją, która przerodziła się w zagrożenie dla wszechświata. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść…

10. Thanos

1193435-bigthanos

Niewiele powiedziano nam również o Thanosie, czyli fioletowoskórym skurczybyku, którego najpierw mogliśmy oglądać w jednej z ostatnich scen filmu The Avengers, a następnie w Strażnikach Galaktyki. Wiadomo, że pragnie on kamieni nieskończoności, jest ojcem Gamory oraz dano nam do zrozumienia, że facet musi być cholernie potężny. Zaiste prawda to. Pochodzący z pradawnej rasy Eternals, Thanos dysponuje niemalże boską siłą oraz niezwykłą wytrzymałością, które to cechy, dodatkowo wzmocnione zostały zostały dzięki interwencji inżynierii genetycznej oraz… Śmierci. Tak jest, Thanos był ongiś kochankiem samej Śmierci.

Thanos urodził się z syndromem Dewianta, który sprawił, że jego wygląd różnił się od nieskazitelnej aparycji innych Eternals. Utopijne społeczeństwo nie mogło pozwolić, by brukała je obecność potwora, dlatego od małego skazany był on na samotność. Od dziecka przejawiał również skłonności psychopatyczne oraz zamiłowanie do eksperymentów naukowych, które idąc ze sobą w parze, jak uczy historia, zazwyczaj zwiastują wielkie nieszczęście.
Pierwszymi ofiarami Thanosa były domowe zwierzaki, następnie własna matka, a później już poszło z górki. Przez wieki, Thanos stał się jedną z najpotężniejszych istot we wszechświecie – spragnionym nieskończonej potęgi oraz wiedzy, tyranem.

Thanos odpowiedzialny jest za porwanie Gamory z jej rodzinnego świata i uczynienie z niej najniebezpieczniejszej zabójczyni we wszechświecie. Również Drax jest owocem jego eksperymentów genetycznych. Jednym słowem, ten kosmiczny tyran, stworzył dwoje ze swoich największych wrogów.

Polecane strony:

Ciekawa recenzja filmu Strażnicy Galaktyki z bloga Popkulturalny

Interesujący film, zbierający wszystkie tropy ukryte w kinowych Strażnikach Galaktyki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz