Państwa bez długu publicznego

Rządy w Polsce zostały niedawno objęte przez nową partię oraz prezydenta i mają przed sobą nie lada zadanie. Nowi włodarze zastali w naszym kraju dłub publiczny w wysokości  ponad 1025 miliardów złotych, co daje w przybliżeniu 30 000 złotych na na jednego mieszkańca Polski. Dlatego jeśli chcesz wziąć kredyt na telewizor 3d i nową PlayStation, nie zwlekaj – to tylko kropla w morzu tego, co zaciągnął twój własny kraj! Czy wszystkie kraje są zadłużone? Prawie wszystkie, jedne bardziej – drugie mniej. Istnieją również na świecie miejsca, gdzie nie zanotowano długu publicznego, ale nie proszę się nie nakręcać, nie jest to żaden z naszych sąsiadów, a i ich położenie geograficzne dla wielu może być nie lada problemem.

5.Makau

Makau - Chińskie Las Vegas

Makau – Chińskie Las Vegas
Makau może nie jest w pełni tego słowa znaczeniu krajem, ale do kraju bardzo mu blisko. Znajdujący się w Chińskiej Republice Ludowej „odrębny system prawny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samodzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych” (Wikipedia), więc nie jest aż tak źle. Chiny pomagają tylko w sprawach obrony narodowej oraz spraw zagranicznych. Wracając do tematu, Makau zarabia i co całkiem nieźle, być może dlatego – że jest to jedyny obszar w całych Chinach, gdzie jest dozwolony hazard!

4. Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Brytyjskie Wyspy Dziewicze

Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Brytyjskie Wyspy Dziewicze, których liczbę ludności szacuje się na 22,6 tys. osób, znajdują się w północnej części basenu morza karaibskiego. Z racji niesamowitych krajobrazów, Brytyjskie Wyspy Dziewicze cieszą się dużą popularnością, jeśli chodzi o turystów. Co roku odwiedza je ponad 100.000 gości, co jak na tak niewielki kraj (od 1967 posiadają wewnętrzną autonomię – Wikipedia) jest znakomitym wynikiem. Oprócz turystyki, mieszkańcy żyją z rolnictwa – ale to nie rolnictwo jest głównym źródłem braku debetu na koncie, ale fakt – że na wyspach zarejestrowanych jest całkiem sporo firm, głównie dlatego – że Brytyjskie Wyspy Dziewicze uważane są za jeden z najpopularniejszych rajów podatkowych na świecie.

3.Brunei

Brunei - kraina ropą i gazem płynąca.

Brunei – kraina ropą i gazem płynąca.
Monarchia absolutna położona w Azji Południowo-Wschodniej – w której panuje sułtanat. Brunei uzyskało niepodległość w styczniu 1984 roku, a jego populacja to ok. 405 000 mieszkańców. To, co uczyniło ten kraj wyjątkowym pod względem długu publicznego, to gospodarka oparta na eksporcie ropy naftowej oraz gazu ziemnego (czwarty na świecie producent płynnego gazu naturalnego). W ostatnim czasie rząd mocno starał się zdywersyfikować źródła dochodów do budżetu, ale jak oprzeć się tak łatwym źródłom dochodu?

2.Liechtenstein

Liechtenstein - ultra niskie bezrobocie i wielkie PKB/mieszkańca

Liechtenstein – ultra niskie bezrobocie i wielkie PKB/mieszkańca
Liechtenstein, oprócz tego, że ma słabą drużynę piłkarską może pochwalić się brakiem długu publicznego i faktem, że jest szóstym najmniejszym terytorialnie Państwem na świecie, a liczy on ponad 37.000 mieszkańców. Państewko ma również jeden z najmniejszych wskaźników bezrobocia (2,4%) oraz prawie 100.000$ PKB na jednego mieszkańca. Czasami wolałbym, żeby Polska nie była piłkarską potęgą…;)

1.Palau

Palau - raj na ziemi? www.snipview.com

Palau – raj na ziemi?
Palau to wyspiarskie państwo samorządowe, składające się z ponad 250 wysp – położone na Oceanie Spokojnym, Oceanii oraz Mikronezji (Wikipedia pomogła). Zamieszkuje je jedynie 21.000 osób i jest wspierane przez Stany Zjednoczone. Kraj opiera się na turystyce oraz rybołówstwie i jak widać, ten podział pozwala znaleźć się Palau w zaszczytnym gronie państw bez długu publicznego, czego Polska najprawdopodobniej nie będzie w stanie osiągnąć nigdy. Dodając do tego niski poziom stresu, który obejmuje niepewność związaną z obfitością połowu i tym, czy jutro będzie ciepło – czy bardzo ciepło, Palau zdaje się idealnym miejscem do życia. Ale jak się okazało, nie chodzi o to ile zarabiasz, ale ile zarabia twój sąsiad!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz