Najstarsi zdobywcy Oscara – Top 10

Jaka jest recepta na długowieczność? Dieta? Sport? Geny? Nie! Zdobycie Oscara! Posiadacze statuetki żyją, jak mówi statystyka, dłużej od tych, którzy go nie zdobyli. Badanie, które odbyło się na Uniwersytecie w Toronto, potwierdza, że średnio zdobywca Oscara żyje 79,7 lat, podczas gdy ci, którzy zostali nominowani, ale nie wygra, tylko żyją średnio 4 lata krócej. Wiadomo – prawdziwe gwiazdy są nieśmiertelne. Poniżej najstarsi zdobywcy Oscara.

10. Ellen Burstyn – 82 lata

Ellen Burstyn nominowana do Oscara była wielokrotnie. Jednak za rolę w Egzorcyście, Za rok o tej samej porze, Resurrection oraz Requiem dla snu nie udało jej się zgarnąć statuetki. Tą otrzymała w 1975 za kreację w filmie Martina Scorsese Alicja już tu nie mieszka .

9. Robert Duvall – 83 Lata

Rok starszy jest Robert Duvall. Aktor był sześciokrotnie nominowany do nagrody. Po roli w filmie Czas apokalipsy wpisany został do Księgi rekordów Guinnessa jako najbardziej wszechstronny aktor na świecie. W 83 za rolę w dramacie Pod czułą kontrolą doczekał się złotej figurki

8. Joanne Woodward – 84 Lata

Aktorka znana jest nie tylko jako zdobywczyni Oscara, ale i pierwszą aaktorką, która odbiła swoją dłoń w alei gwiazd w Hollywod. Jest także żona Paula Newmana. Po Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za film Trzy oblicza Ewy sięgnęła w 1958.

7. Gene Hackman – 84 Lata

W tym samym wieku jest Gene Hackman. Wykreował on szereg kultowych kreacji. Zagrał min. Jimmy’ego „Popeye’a” Doyle’a we Francuskim łączniku, był pastorem w Tragedii „Posejdona”, specem od podsłuchów w Rozmowie. Wcielił się też w naszego rodaka –  gen. Stanisłwaw Sosabowskiego w O jeden most za daleko. Oscara wygrał za rolę w kultowym filmie Bonnie and Clyde

6. Sidney Poitier  – 87 Lat

Człowiek – legenda. Odznaczony Medalem Wolności. Od 1997 jest ambasadorem Bahamów w Japonii. W latach 60. był twarzą walki z dyskryminacją rasową. Stworzył cały cały poczet kreacji czarnych inteligentów dominujących moralnie nad białymi. W 1964 zdobył Oscara za pierwszoplanową rolę w Polne lilie. Kolejną statuetkę sięgnął w  2002. Odebrał wtedy Honorowego Oscara za całokształt dokonań artystycznych. W 1974 został Rycerzem Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego, uzyskując tym samym tytuł „Sir”.  

5. George Kennedy – 89 Lat

Aktor, który zagrał w przeszło stu filmach. Oscara wygrał za rolę drugoplanową w filmieNieugięty Luke. 

4. Eva Marie Saint – 90 Lat

Aktorka otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za swój debiut. Rola Edie Doyle, siostry zamordowanego pracownika doków nowojorskich, otworzyła jej drzwi do kariery filmowej. Lista filmów, w których grała na pewno się tu nie zmieści…

3. Kirk Douglas – 98 Lat

Kirk niedługo zdmuchnie 100 świeczek. Aktor, którego żadnemu kinomanowi nie trzeba przedstawiać. Zagrał niemal w tylu filmach, ile ma lat. Zanim w 1996 otrzymał nagrodę Oscara za całokształt twórczości aktorskiej, był wcześniej trzykrotnie do tej nagrody nominowany, za role w filmach: Champion (1949), Piękny i zły (1952) i Pasja życia (1956). W 1980 nominowany także do … Złotej Maliny za najgorszą rolę !

2. Olivia de Havilland – 98 Lat

Nagrodę otrzymała w 1946 za rolę w filmie Najtrwalsza miłość. 6 lat wcześniej zagrała w Złotych wrotach, a za rolę w tym filmie nagrodzono ją drugą nominacją do Oscara, ale zdystansowała … ją młodsza o rok siostra! 

1. Luise Rainer – 104 Lata

Najstarszą żyjącą właścicielką złotej figurki jest Luise Rainer, która urodziła się w 1910 roku. I to nie byle jaką  – bo podwójną. Otrzymała ją rok po roku w 1936 i 37 roku.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz