Najgłupsze angielskie przepisy – top 10 idiotyzmów w brytyjskim prawie

Głupie amerykańskie przepisy owiane są sporą legendą. Do niedawna myślałem, że to specjalność jankesów, zaś polski zakaz picia piwa w miejscu publicznym jest najgłupszym przepisem na starym kontynencie. Pomyłka! Brytyjskie Towarzystwo Prawnicze zbadało, które obowiązujące przepisy prawa są najbardziej absurdalne. Okazało się, że idiotycznych aktów prawnych pamiętających jeszcze czasy wiktoriańskie, a nawet Olivera Cromwella jest w wielkiej Brytanii naprawdę dużo. Najgłupsze przepisy mają zatem Anglicy! Ale czy Anglia to jeszcze Europa?

10. Zakaz umierania

Nikomu nie wolno umierać w gmachu budynku Parlamentu Brytyjskiego. Prawo sankcjonowane jest sporą grzywną!

angielski-parlament

9. God save the Queen

Wysyłając list i przyklejając znaczek na kopercie należy dobrze się przyglądnąć wizerunkowi monarchy. Przyklejenie znaczka z królową do góry nogami grozi oskarżeniem o zdradę stanu.

images

8. Rybka zwana Wandą

W Liverpoolu prawo do chodzenia topless przysługuje tylko i wyłącznie ekspedientkom w sklepie z tropikalnymi rybkami. Może w tego typu sklepach pracowało więcej Polek, niż Angielek?

Voksen_Pygocentrus_Nattereri

7. Pasztecikowym skrytożercom mówimy Nie!

Przepis pamiętający czasy Olivera Cromwella bezwzględnie zakazuje jedzenia słodkich pasztecików. Na szczęście tylko w Boże Narodzenie. Uf!

dscf2316-kopia

6. Wszystkie kible nasze są!

Najgłupsze angielskie przepisy bywają czasem pomocne. Prawo stanowi, że wszystkie szkockie toalety są publiczne, istnieje bowiem nakaz wpuszczenia do domu każdego, kto zapuka i powie, że chce skorzystać z toalety.

kibel

5. Czapki z głów!

Dziewiętnastowieczny przepis mówi, że ciężarne Angielki mogą oddać mocz, gdziekolwiek tylko zechcą.Przepis mówi, że mogą to zrobić nawet do… czapki policjanta.

policeman

4. Wielorybi gender

Głowa każdego nieżyjącego wieloryba znalezionego na wybrzeżu Wielkiej Brytanii należy do Króla, ogon należy się zaś królowej. A co z korpusem?

EL SALVADOR-WHALE

3. Śmierć i podatki

To, co pewne, to śmierć i podatki. W wielkiej Brytanii istnieje przepis zakazujący zatajenia przed poborcą podatkowym informacji, których podatnicy nie chcą mu przekazać. Tak – my też nie do końca wiemy, o co chodzi. Skarbówce nie trzeba przekazywać za to informacji, które, według ciebie, mógłby mieć.

23

2. Tylko nie w zbroi!

W Wielkiej Brytanii zakazane jest wchodzenie do parlamentu w zbroi. Cóż, przepis głupi, sankcja jeszcze głupsza. Łamiący przepis ma być bowiem przepędzony przez miasto w pierzu i smole.

DSCF9059

1. Szkocka raz!

Pamiętacie dialog o tym, jak Szkoci dali się podbić Angolom z Trainspotting? Chyba coś jest na rzeczy. Szkota, wg. przepisów hrabstwa York można zabić. Co prawda tylko wtedy, jeżeli ten będzie miał ze sobą łuk i strzałę. Ale jednak można.

00003704

Prawo w Wielkiej Brytanii opiera się za zasadzie kazusów i obowiązuje tak długo, jak Parlament nie uzna jego nieważności. Stąd owe najgłupsze angielskie przepisy. Z drugiej strony – może to dzięki nim tak dobrze rozwinął się angielki humor?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz