Najdroższe whiskey na świecie – lista TOP 10

Żeby popijać ‚wodę życia’ (whiskey z gealickiego) trzeba mięć więcej pieniędzy niż w przypadku innych alkoholi. Najdroższe whiskey na świecie to wydatek większy niż Johnnie Walker, a na najtańszą w zestawieniu butelkę, przeciętny polak musiałby pracować około 25 miesięcy. Chociaż taki trunek po 25 miesiącach smakowałby wybornie i najlepiej na świecie, 21 000$ wolałbym przeznaczyć na inne rzeczy, jak choćby wakacje w Japonii, ale co kto lubi. Szkocka powstaje z destylacji zacieru zbożowego i dojrzewa w (najczęściej)dębowych beczkach (dzięki wikipedia) i , wierzcie lub nie – Szkoci nie mieszają jej z kolą.

10 najdroższych whiskey na świecie:

50 letnia Highland Park – 21.000$

najdroższe whiskey - 50 letnia Highland Park

najdroższe whiskey – 50 letnia Highland Park

Whiskey ta została wydana przez jedną z najbardziej prestiżowych destylarni whiskey na świecie – Orkney. To, co rzuca się w oczy to przede wszystkim znakomity design butelki nowojorskiego, wychowanego w Edynburgu jubilera Meave Gilles’a. To nie tylko siatka metalowa, ale również serce butelki – piaskowiec z herbem Highland Park oraz repliką rozety katedry św. Magnusa , która ukazuje się wraz ze zmniejszającym się poziomem trunku w butelce. Wyprodukowano tylko 275 butelek Highland Park, w których znajduje się whiskey zabeczkowana w roku 1960.

50 letnia Glenfiddich – $26.000$

najdroższe whiskey - 50 letnia Glenfiddich

najdroższe whiskey – 50 letnia Glenfiddich

Destylarnia William Grand&Sons (whiskey Glenfiddich) wypuszcza specjalną serię 50 butelek swojego 50 letniego produktu co roku. Jak smakuje whiskey za 26 patyków? Świadkowie szepczą o słodko-dymnym smaku, między którym możemy wyróżnić aromaty pomarańczy i róży. No cóż, my mamy dym na działce i jest nam słodko na sercu jedząc pomarańcze i wąchając róże rosnące niedaleko, a to wszystko za jedyne kilka złotych. Ktoś kiedyś powiedział, że nie wchodząc w szczegóły niektóre trunki zbyt długo leżały w beczce, przez co są nazbyt przesiąknięte posmakiem drewna. Tłumaczę sobie, że to właśnie dlatego nie inwestuje w ponad 5 letnie whiskey.

Maccalan 1939 – 29.500$

najdroższe whiskey - Maccalan 199

najdroższe whiskey – Maccalan 199

Kolejną destylarnią, która potrafi za swoje produkty wyciągnąć niebotyczne sumy od napalonych bogaczy i zachłannych kredytobiorców to Maccalan, oczywiście ze Szkocji. Butelka Maccalana 1939 kosztuje tyle co dobry samochód, tylko że po butelce Maccalana raczej nie przemieścisz się z miejsca na miejsce (żart). Plustem Maccalana 1939 jest to, że jest stosunkowo łatwo dostępna, przynajmniej w porównaniu do pozostałych butelek w zestawieniu.

The Maccalan 1926 – 54.000$

najdroższe whiskey - Maccalan 1926

najdroższe whiskey – Maccalan 1926

Teraz uwaga dla wszystkich – czas whiskey zatrzymuje się podczas butelkowania, Maccalan 1926 został zabutelkowany w roku 1986 jako whiskey 60 – letnia, więc dziś też mówimy o tym, że jest whiskey 60 letnią (niezłe czary, co?). Jako jeden z rarytasów, Maccalan 1926 dołącza do grona najdroższych whiskey na świecie, a to właśnie przez swój wiek. Teraz można się pochwalić w towarzystwie znajomego ultra ciekawą informacją, gdy będzie zachwalał swoją whisky, którą trzyma w barku od 5 lat. Lecimy dalej!

Glenfiddich 1937- $71,700

najdroższe whiskey - Glenfiddich 1937

najdroższe whiskey – Glenfiddich 1937

Tylko 61 butelek tej 64-letniej whiskey trafiło do sprzedaży. Jest określana jako niezwykle rzadka i wyjątkowa w smaku, cieszy się szczególnym uznaniem Davida Stewart’a z William Grand&Sons, który jest master blenderem tej firmy (przetłumaczcie sobie tytuł sami, nie chcę mieć tutaj mistrzowskiego blendera). Ceny tej whiskey rosną z każdą aukcją, więc być może to nie ostatnie słowo Glenfiddich 1937! Więcej o tej destylarni przy kolejnej pozycji.

The Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve 1955- $94,000

najdroższe whiskey - The Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve

najdroższe whiskey – The Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve

Powyższa whiskey to wyraz celebracji 110 lecia istnienia whiskey Glenfiddich przez destylarnię William Grant&Sons, która została wylana do 15 butelek w 2011 roku, jako 55 letni trunek. W latach ’60 i ’70 wiele destylarni upadało, jednak William Grant&Sons przetrwała – zmieniając strategię i stając się destylarnią ekskluzywną, co procentuje do dziś.

The Dalmore 64 Trinitas- $202,000

najdroższe whiskey- The Dalmore 64 Trinitas

najdroższe whiskey- The Dalmore 64 Trinitas

Jeśli domyślacie się, że chodzi o 64 letnią whiskey – to gratulacje, potraficie odczytywać oczywiste informacje z nazw whiskey, można sobie wpisać do CV! Ta edycja whiskey z destylarni Dalmore została wydana w 3 egzemplarzach, z czego jeden już znalazł swojego szczęśliwego nabywcę – okazał się nim developer Mahesh Patel, który twierdzi, że każdy łyk Dalmore’a to jak kosztowanie płynnego złota. Dosłownie i w przenośni, ponieważ ta whiskey jest od złota droższa. Zdjęcie butelki i złotopijcy powyżej.

Zobacz ciekawe startupy prosto z USA!

The Dalmore Sinclair 62- $211,000

Dalmore to destylarnia znajdująca się w Szkockim Alness (recepcja firmy obok butelki na zdjęciu) i jej historia sięga roku 1839. Historia samej „The Dalmore Sinclair” sięga roku 2002, kiedy to debiutująca whiskey zdobyła tytuł najdrożej whiskey kupionej i obalonej w czasie jednego posiedzenia. Co ciekawe, podczas „imprezki” kilka kropel dostało się również kelnerowi, któremu – warty kilka tysięcy dolarów łyczek – okazał się być napiwkiem za dobrze wykonaną pracę. Mimo wszystko myślę, że kelner wolałby zapłatę w gotówce.

Royal Salute Tribute to Honor- $250,000

najdroższe whiskey - Royal Salute Tribute to Honor

najdroższe whiskey – Royal Salute Tribute to Honor

Sześć dekad po stworzeniu Royal Salute, na cześć koronacji królowej Elżbiety II, destylarnia Chivas postanowiła wypuścić nowy produkt, który będzie o wiele bardziej luksusowym niż poprzednik. Royal Salute Tribute to Honor jest przyozdobiony 400 czarnymi i białymi diamentami królewskich jubilerów, a sama 45 letnia whiskey będzie dostępna jedynie w 21 butelkach. Do niedawna była to najdroższa whiskey na świecie, ale nie ma przecież rekordu nie do pobicia.

64 letni Macallan- $460,000

najdroższe whiskey - 64 letni Macallan

najdroższe whiskey – 64 letni Macallan

Rekord świata należy do Mallacana, który w roku 2010 sprzedał 1,5 litra swojej 64 whiskey za okrągłe 460 tysięcy dolarów. Dotychczas jest to najdroższą whiskey, natomiast aukcja w Nowym Jorku, na którym została sprzedana, dochód przeznaczała na cele charytatywne, dostarczeniem czystej wody w miejsca, które jej najbardziej potrzebują. Dobry zabieg PR-owy, który łączy się z filozofią firmy (krystalicznie czysta woda, z której produkuje się w whiskey Maccalana), pokazuje również wartość produktów firmy Maccalan wśród pasjonatów. Jak do tej pory jest to rekord, który może utrzymać się na pierwszym miejscu przez dłuższy czas.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

  1. Mateusz pisze:

    21 000 $ wydałbym na wycieczkę nie tylko do Japonii ale jestem pewien, że starczyłoby to na zwiedzenie całej Azji. Nie wiem jak ludzie mogą wydawać tyle kasy na alkohol…

  2. Karol NC pisze:

    Pocisnąłeś tym artykułem nie miłosiernie. Jestem ogromnym miłośnikiem whiskey ale o istnieniu wspomnianych nie miałem pojęcia. Nic w sumie dziwnego skoro na najtańszą z tego zestawienia musiałbym pracować przynajmniej ze 2 lata 😉

  3. Olivia B24 pisze:

    Ok wypiłoby się taką whiskey albo przynajmniej posmakowało by mieć porównanie jak smakuje w porównaniu do tradycyjną whisky którą piję się na codzień jak Jim Beam z Lidla czy Balentuines z Tesco 😉

Dodaj komentarz